středa 29. října 2014

VIdeo ze zásahu doberských hasičů

úterý 28. října 2014

Můžete podpořit projekt základní školy v Dobré


Základní škola soutěží v rámci programu Prazdroj Lidem se svým projektem Dobrá zahrada - poznání a zábava. Tento projekt postoupil již do veřejného hlasování, které končí 31. Října. Pokud doberská škola uspěje, umožní jí to významně zlepšit svou školní zahradu. 

Cílem projektu je přebudování nevyužívaného prostoru školního atria na naučnou zahradu s dominantou suchého koryta řeky Skalická Morávka. Prostor v dětech a návštěvnících probudí zájem o přírodu, bude místem pro jejich relaxaci a trávení volného času. Vznikne zde nejen výukové a relaxační zázemí pro žáky, ale také příjemné místo pro moderní environmentální vzdělávání, projektovou výuku, volnočasové aktivity a setkávání místních obyvatel.
 
Do hlasování se mohou zapojit pouze občané starší 18 let s trvalým pobytem na území ČR. Každý dvoustý hlasující bude odměněn drobným dárkem. Lidé mohou hlasovat on-line prostřednictvím portálu www.prazdrojlidem.cz, a nebo formou SMS zprávy.  Hlas tomuto projektu lze zaslat i formou SMS zprávy na tel. čísle 737 544 867 ve tvaru PLR 11

pondělí 27. října 2014

Moučník s dýni a jablky

Přináším další recept Vojkovického Klubu Zdraví a Vaření.

200g mouky pšeničné hladké bílé
200g mouky celozrnné špaldové hrubé
150g cukru třtinového
20g kypřícího prášku bez fosfátu
1 lžička skořice mleté
vanilkový prášek (Madagascar vanilla – k sehnání ve zdravé výživě) můžeme nahradit vanilkovým cukrem
Vše smícháme a pak přidáme další suroviny:
200g dýně Hokaido (strouhané na velké slzy)
200g jablek (strouhané na velké slzy)
50g oleje
50g másla
280ml rýžovo - mandlového nápoje (můžeme nahradit jakýmkoliv rostlinným nápojem nebo mlékem)
Plech potřeme olejem a vysypeme umletými vlašskými ořechy (namlít hruběji) a nalijeme těsto.
Pečeme 15 - 20 min. při 150°– 180° C.
Po upečení -  potřeme džemem meruňkovým a nalijeme meruňkový puding (rozmixujeme meruňkový kompot 0,7 l zahustíme 2 vanil.pudingy v prášku, dle chuti můžeme přisladit a povaříme 1 min. )

pátek 24. října 2014

Rozhovor: s místostarostou Dobré Milanem Stypkou o Dobré, o jeho úspěších a podobně

Nedávno skončily obecní slavnosti, Velká Doberská. Jak hodnotíte úspěch této akce letos? Já mám pocit, že byla celkem povedená a že i lidi přišlo celkem dost.
Ten pocit sdílím i já. Ono připravit takovou akci není vůbec snadné, zatímco roky 2011 a 2012 jsem se snažil organizačně zajistit já osobně, už v loňském roce jsme se jako obec obrátili na agenturu. Pochopitelně jsem s nimi řešil výběr umělců a celý program od folklorních souborů ž po závěrečnou kapelu. Úspěch akce přímo závisí na počasí a my opět měli štěstí, lidé si cestu do areálu našli a snad se i pobavili.
Letos se konal i zajímavý doprovodný program, soutěž v házení vajíčkem. Jak Vás tato myšlenka napadla? Dobrá nemá moc tradic, chcete, aby se z toho házení vajíčkem udělala nějaká tradice?
Díky za tento dotaz – ano, chtěl bych z této povedené soutěže udělat tradiční zábavu. Tato myšlenka mne sice napadla a realizovali jsme ji v Dobré poprvé, ale jistě není moje, to mi nepřísluší. Navíc tuto disciplínu převzalo i Sdružení obcí povodí Morávku jako finálovou soutěž v rámci každoročního pořádání Sportovního dne SOPM.
Nyní končí Vaše volební období. Jak se Vám uplynulé čtyři roky místostarostovalo?
Nebýt zdravotních problémů, které mne po jistou omezily v aktivitě, pak mohu směle říct, že jsem spokojen. Ne zcela úplně, to jistě ne, ale většina věcí se během těch čtyř let podařila, a hlavně převažovaly ty pozitivní reakce nad těmi negativními (ze strany občanů...), ale jde o práci pro lidi a s lidmi, a každý člověk je originál, má své potřeby a přání.
Co hodnotíte jako svůj největší úspěch?
Aby to neznělo příliš nadneseně a povýšeně, víte co...asi zapojení velké spousty lidí do organizace rozmanitých akcí sportovního nebo kulturního charakteru, a jejich chuť to pro ostatní připravit, aby se pobavili, toho si cením nejvíce.
Je něco, co se Vám podle Vašeho názoru povedlo?
Ta vajíčka už tady byla zmíněna...ne, to jen zlehčuji, ale stejně si myslím, že přilákat lidi na něco nového, dát jim možnost se potkat, povykládat – pak takovou povedenou akcí byl dlouhodobý turnaj v pétanque a cvičení s paní Rossanou. Pokud bude obojí pokračovat, budu moc rád.
Dobrá v poslední době zažívá celkem zajímavý rozvoj, konají se různé akce, různé instituce a organizace přicházejí s novými projety. Souhlasíte, že se úroveň kultury v obci zvedá? A čím je to podle Vás způsobené?
Máte pravdu, úroveň kulturního a společenského života v obci doznala změn. Je to možná způsobeno informačními toky, jichž rozhodně přibývá, dobrá činnost s webovými stránkami obce – zde jsou prezentovány vlastně všechny aktivity, akce, které se konají nejen pod hlavičkou obce, ale také ty, jež obec podporuje třeba jen finančně. Navíc zde chci uvést, že se vedení obce nebrání nápadům občanů.
Plánujete být opět místostarostou i po těchto volbách?
Toto dost dobře plánovat nelze, ale rád bych se spolu s týmem podobně smýšlejících lidí pokusil o pokračování v realizaci našich snah i v dalším období. Rozhodnou však občané.
A co byste v případném následujícím volebním období chtěl nejraději prosadit?
Ty záležitosti vycházejí ze zpracované Strategie rozvoje obce na období 2014 – 2020. Podílel se na ní celý tým složený ze zástupců institucí v obci, zastupitelé, všichni, kdo mají zájem se o Dobrou a život zde „postarat“. Myslím si, že tento materiál není jen k podložení nohy od stolu, ale má v sobě potenciál, ukazuje směr rozvoje obce a vychází z dotazníkového šetření mezi občany. Zde je potřeba všem účastníkům šetření (a že jich bylo hodně...) poděkovat. Těmi „rychlými“ úkoly je řešení parkování v obci. Po vybudování nového chodníku se hlavní silnice zúží a neumožní parkování v takové míře, na niž byli občané zvyklí, proto bychom rádi jednali s majiteli nemovitostí a nájemci obchodů o možném parkování v zadních traktech objektů, rovněž hodláme projekčně připravit parkování kolem parku.
Nedávno jste vytvořili strategii dalšího rozvoje obce. Jak s touto strategií chcete dále pracovat?
Strategie rozvoje je sice velmi důležitý dokument, ale není dogmatem – příklad: chceme pokračovat v přípravách projektu využití areálu „Sparta“, nebude se jednat „jen“ o sportoviště s kvalitním zázemím, ale také o relaxační, oddechové a druhé kulturní centrum. Ale nepomůžeme-li si dotací z evropských fondů, jen stěží takovou investici realizujeme.
Strategie nenabízí řešení jen velkých projektů a konkrétních investic, ale podchycuje rovněž spolkový život – opět příklad: rekonstrukce budovy hasičské zbrojnice ve svém výsledku (a po úpravě projektu vnitřního členění budovy...) umožní vybudování místností pro klubovou a spolkovou činnost. Těch příkladů by bylo jistě více – jedno je důležité, strategie jen určuje směr, kterým si občané přejí vést svou obec, nesmíme však zapomenout, že vedení obce spoléhá na jejich pomoc, a když ne pomoc, aspoň na shovívavost při řešení dalších problémů, které naše občany souží.
Je podle Vás něco, co v Dobré vyloženě chybí?
Jsme příměstská obec, a jako taková máme svá specifika a „všude blízko“, občané mohou absenci služeb řešit návštěvou města, také k odborným lékařům je to blízko...a přesto mne napadá, co bych mohl uvést jako konkrétní odpověď na vaši konkrétní otázku – chybí nám „náves“, vysvětlím...chybí zde klidová zóna v centru obce. Když si vzpomenu na letitý „boj za semafor“ uprostřed obce na hlavní silnici mezinárodního charakteru a následný boj o obchvat naší obce, vždy si vybavím tu spoustu lidí, tu spoustu dobré pozitivní energii na jednom místě a pro jednu věc. Semafor funguje spoustu let, obchvat rovněž, ale klid v centru obce stále není. Prvním krokem k vybudování „návsi“ jsou chodníky. Ty zcela změní ráz centra. Také zúžení vozovky (zatím jen na jedné straně...) by mělo přispět k tomu, aby si řidiči uvědomili, že jedou PŘES OBEC, a že by měli jet pomaleji, aby si všimli, kterak se tvář obce mění – dalšími kroky budou úpravy zastávek, plotů, obchodního centra u paní Slávky, snad i veřejné zděné WC...jen aby to nevyznělo, že tím, co opravdu (vyloženě) chybí, je právě ono WC...
Zatím se mi zdá, že Sdružení obcí povodí Morávky není příliš aktivní, že se na této úrovni toho moc neděje. Souhlasíte se mnou, nebo si myslíte, že je tato spolupráce obcí celkem živá?
Málem jsem s vámi souhlasil, ale po krátkém zauvažování bych chtěl poněkud poopravit vaše tvrzení. Je jasné, že každá z deseti obcí tohoto sdružení má své specifické problémy, ale najdou se i takové, které si vysloveně zaslouží spolupráci třeba jen dvou nebo tří spolu sousedících členských obcí, např. úvaha o pokračování cyklotras či cyklostezek (to je stálý problém obcí „nahoře“,,,), nebo společný sběrný dvůr pro obce Pražmo a Raškovice, a v poslední době pak snaha o prodloužení MHD z Frýdku-Místku do Nošovic a zapojení do systému příměstské hromadné dopravy... hmatatelnou spoluprací všech deseti obcí je pořádání Sportovního dne – zde se setkávají děti i dospělí všech obcí.

pátek 10. října 2014

Zahrádkáři zvou


Léto už nám skončilo a podzim je tady,

když Vám něco vzklíčilo, vemte ze zahrady,

přineste co nejvíce do hasičské zbrojnice.

ČZS Vyšní Lhoty

zve všechny na výstavu

ZAHRÁDKAŘÍME A TVOŘÍME

10.10.2014 od 14-20 hod.

11.10.2014 od 8-18 hod.

Zájemci, kteří rádi přispějete na výstavu,

dodejte své výpěstky či výrobky do hasičské

zbrojnice Vyšních Lhot a to ve čtvrtek dne

9.10.2014 od 10-17hod. nebo kontaktujte p.

Ilonu Bílkovou mob.:777782161.

Těší se zahrádkáři Vyšních Lhot